Detre László és az MTA Csillagvizsgáló Intézete

Balázs Lajos
MTA CSFK CSI


A magyar kormány 1921-ben a dr. Vass József oktatási miniszter előterjesztésére az oktatás és a tudomány fejlesztésére nagyszabású programot fogadott el. A program része volt a Svábhegyen egy csillagászati intézet létesítése is. Az intézet 1928-ra készült el. Detre László 1929-ben csatlakozott az intézet tudományos kollektívájához. A harmincas évek elejétől kezdve feleségével Balázs Júliával elkezdték az RR Lyrae típusú pulzáló változók vizsgálatát. A téma hamarosan az intézet fő kutatási profilja lett.
1943. december 31-én Detre Lászlót kinevezték az intézet igazgatójának. Az intézet igazgatójaként 1948-ban Harlow Shapley amerikai csillagásztól egy 1p21-es fotoelektron sokszorozót kapott. Az eszköz felhasználásával 1950-ben egy fotométer kezdte meg működését a az intézet 60 cm-es távcsövén. Ezt követően a fotoelektromos fotométer az intézet alapvető megfigyelési eszköze lett.
1951. február 1-vel a minisztertanács 10/1951/I.6./M.T. határozata alapján létrejött az MTA Csillagvizsgáló Intézete. Detre László életművének meghatározó része volt a piszkéstetői megfigyelő állomás létrehozása. A minisztertanács 9 millió forintot hagyott jóvá az állomás felépítésére. Az építkezés 1958-ban kezdődött a mátrai Piszkéstetőn, és a 60/90 cm-es Schmidt teleszkóp 1962-ben kezdte meg működését. A piszkéstetői állomás legnagyobb műszere az 1 m-es RCC távcső 1974 végén került használatba. Detre László az 1974. október 15-én bekövetkezett halála miatt ezt már nem érte meg.
Detre László vezetése alatt az intézet nemzetközileg is jelentőssé vált. Fontos mérföldköve volt ennek a folyamatnak, hogy az IAU 1961-ben Berkeley-ben tartott közgyűlésén az intézetet megbízták Information Bulletin on Variable Stars szerkesztéséved. Igazgatóságának évei alatt az intézet sok nehéz kihívással nézett szembe, de mindegyikben sikerrel helytállt.