25 éves a Cepheus Buborék
Balázs Lajos
MTA KTM CsKI




Az MTA KTM CSKI kutatói (Kun Mária, Tóth Imre és Balázs Lajos) 1986-ban a Cepheus csillagképben az IRAS Sky Flux képeken egy gyűrű formájú képződményt azonosítottak. A gyűrű jól látható a 60, illetve 100 mikronos hullámhosszon készített felvételeken, valamint magába foglalja a Cepheus OB2 csillagtársulás idősebbik részét. A gyűrű középpontja a l = 102'8 és b = + 6'7 galaktikus koordinátáknál van és külső átmérője mintegy 10 fok. Az IC 1396 és néhány további HII zóna, úgymint az S 129, S 133, S 134, illetve az S 140 a gyűrű mentén helyezkedik el. Feltételezve, hogy fizikailag is kapcsolatosak vele, a távolságra 900 pc, míg az átmérőre mintegy 150 pc adódik.

A Cepheus Buborék területén található IRAS pontforrások vizsgálata azt mutatta, hogy jelentős részük kis és közepes tömegű, a gyűrűt alkotó porfelhőkbe ágyazott csillag. Megállapítható volt továbbá, hogy míg a nagyobb tömegű csillagok már elérték a fősorozatot, a kisebb tömegek még az azt megelőző fejlődés állapotában vannak.

A Leiden-Dwingeloo felmérésből származó HI 21 cm-es mérések segítségével a Cepheus Buborékkal kapcsolatos neutrális hidrogén struktúrákat lehetett azonosítani. A hidrogén mérések egy táguló héjra utaltak. A héj mérete és a tágulás sebessége arra utalt, hogy a Ceph OB2 csillagtársulásban 1,7 millió évvel ezelőtt egy szupernóva robbant fel. Minthogy a Cepheus Buborékkal kapcsolatban levő objektumok egy része jelentősen öregebb ennél a kornál, a szupernóva valószínűleg egy, már meglévő, csillagszél-keltette buborékban robbant fel. A keletkező lökéshullám ezekben az objektumokban újabb csillagkeletkezés-hullámot indított el.